Akrylové farby patria k tým najobľúbenejším a najpoužívanejším technikám v umeleckom svete. Berieme ich do rúk ako začiatočníci, učíme sa, zlepšujeme, a mnohým z nás prirastú k srdcu tak veľmi, že sa ich odmietame vzdať aj vo chvíľach, kedy sa naše umenie mení na profesionálnejšie, prípadne aj na profesiu, ktorou sa chceme živiť. A hoci sú akrylové farby populárne a zastávajú pevné miesto na poličkách v mnohých ateliéroch, niekedy sa stane, že zabudneme, čo všetko práca s nimi obnáša, ako ich fixovať, či ošetrovať povrch, na ktorý budeme farby nanášať. Akrylové markery nás tak môžu sklamať nie preto, že by nám práca s nimi nešla, ale z dôvodu, že sme zabudli na niektorý z krokov, ktoré by sme pri práci s nimi mali dodržať. Aj preto si dnes povieme, na čo by sme nemali zabudnúť pri akrylových fixkách a rôznych povrchoch, na ktoré ich chceme nanášať. Tak poďme na to. 🙂
Maliarske plátno
Maliarske plátno je tým najzákladnejším podkladom, na ktorý môžete akrylové markery nanášať. Vzhľadom k tomu, že plátna majú väčšinou pórovitý povrch, pri nanášaní markerov nie je potrebná špecifická príprava. Ak už máte dielo hotové, môžete si maľbu zafixovať akrylovým bezfarebným fixatívom - napríklad od značky Sennelier.
Papier
Papier je podkladom, ktorý si obyčajne radi nosíme pri sebe, aby sme mohli tvoriť vo chvíľach plných fantázie a inšpirácie. Či už obľubujete malé, alebo veľké formáty, farbu nanášajte skôr v tenkých vrstvách, aby ste papiere nepoškodili - môže dôjsť k vlneniu a žmoleniu. Za nás skôr odporúčame papiere s vyššou hustotou a gramážou či priamo papiere pre akryl. Ak už máte svoje dielo hotové, papiere môžete nechať aj bez fixácie - ich pórovitý povrch nepotrebuje úpravu. Ak ale chcete svoj výtvor zafixovať aj tak, odporúčame akrylový bezfarebný lak na vodnej báze.
Textil - Bavlna
Tvorenie na textilné a bavlnené povrchy sa môže javiť ako výzva, my však veríme, že sa vo vás ukrýva obrovská kreativita, a preto si povieme, čo robiť v prípade tvorenia na tieto podklady. Ak máte látku, ktorá je nová, odporúčame ju pred použitím akrylových markerov najskôr vyprať - môžete tak zvýšiť priľnavosť tkaniny. Pred aplikovaním markerov nezabúdajte na podklad, aby ste ochránili protiľahlú stranu (aby sa vám náhodou farba nepreniesla aj na spodnú časť napr. trička…) Nepriepustná podložka by vás mala pred týmto problémom ochrániť. Podľa toho, aký savý je materiál, s ktorým pracujete, odporúčame obrázok podmaľovať akrylovou farbou. Na tomto podklade môžete markery použiť podľa potreby - po zaschnutí farieb odporúčame zažehliť výtvor cez papier na pečenie. Následne môžete produkt používať - určite odporúčame prať na nižších teplotách a jemnejších cykloch, prípadne ručne (za nás najlepšia možnosť).
Topánky - Obuv
Ručne maľované topánky sa dostávajú čoraz viac do módy. Ich zdobenie nie je vôbec náročné a ak už máte nejaké skúsenosti s maľbou, mali by ste túto techniku hravo zvládnuť. Ak sa na vašej obuvi nachádzajú rozličné materiály, pri tvorení postupujte podľa návodov pri jednotlivých materiáloch. Čo sa týka fixácie, pri obuvi poväčšine nie je špeciálne potrebná, avšak, ak pracujete na gumákoch, tie je lepšie zalakovať priesvitným lakom. Ako sa už pri obuvi obyčajne odporúča, môžete ju impregnovať podľa potreby.
Sklo
Tvorenie na sklo nemusí byť využívané iba pri umeleckých projektoch. Akrylovými markermi si viete krásne dozdobiť napríklad poháre… Nech sa ale rozhodnete pre akýkoľvek projekt so sklom, pri maľovaní akrylovými markermi je najlepšie ho najskôr odmastiť - to môžete urobiť klasickým umytím v purovej vode alebo vyutierať technickým liehom a poriadne vysušiť. Následne povrch ozdobte farbami podľa potreby (Náš tip: ak farby nekryjú tak, ako by ste chceli, naneste aj druhú vrstvu - ale nechajte ich poriadne zaschnúť pred druhou aplikáciou farieb). Pre vyššiu vodeodolnosť ich môžete zapiecť v trúbe (180° ~ hodinu). Rovnako môžete markery fixovať priesvitným lakom. Po zafixovaní sklo neumývajte v umývačke na riad.
Majte na pamäti, že takto zdobené sklo by nemalo prichádzať do styku s jedlom.
Porcelán a keramika
Rovnako, ako aj pri skle, akrylové markery môžete použiť na porcelánové predmety, ktoré je potrebné pred použitím odmastiť (prípadne otrieť technickým liehom). Pri maľovaní môžete postupovať tak, ako pri sklenených predmetoch, pričom výslednú maľbu fixujeme v trúbe (160° ~ hodina). Výslednú maľbu si môžete zafixovať aj akrylovým lakom.
Dekorované predmety neumývajte v umývačke a majte na pamäti, že takto zdobený porcelán by nemal prichádzať do priameho kontaktu s jedlom.
Kameň
Maľovanie kameňov pomocou akrylových markerov sa stalo za posledné obdobie veľkým trendom - takto maľovaný kamienok môžete použiť ako interiérovú alebo exteriérovú dekoráciu, prípadne z nich môžete vytvoriť originálny a kreatívny darček, ktorý možno prekvapí a poteší niekoho blízkeho. Ako pri väčšine povrchov, kameň je pred použitím vhodné odmastiť - purová voda alebo technický lieh. Po namaľovaní obrázka nechajte farbu úplne zaschnúť a pre udržanie efektu je možné dielo fixovať pomocou akrylového laku.
Drevo
Drevené plochy patria tiež medzi možnosti, ktoré si môžete na tvorbu markermi vybrať. Pri tomto podklade je však dobré mať na pamäti, že rôzne povrchy dreva sa pri akrylovej farbe môžu zachovať inak. Ak máte drevo, na ktorom sa vám môže akrylová maľby rozpíjať, je lepšie plochu najskôr namaľovať podkladovou akrylovou farbou. Po tejto aplikácii farby (a jej zaschnutí) už môžete pracovať s akrylovými markermi tak, ako obyčajne. Rovnako si môžete po dokončení práce zvoliť ako fixatív akrylový priesvitný lak, či už matný, alebo lesklý, voľbu necháme na vás.
Plast
Pri tvorbe na rôznych povrchoch sa nám môže stať, že si vyskúšame aj plastové podklady, ktoré môžu slúžiť na rôzne účely a využitia. Aj v tomto prípade odporúčame plochu najskôr odmastiť (za pomoci purovej vody alebo technického liehu). Plastové povrchy obyčajne znesú aj dve vrstvy, ktorými sa vám môže podariť trochu výraznejšie a jasnejšie dielo (nezabúdajte na zaschnutie po prvom maľovaní). Rovnako je na vás, či si maľbu zafixujete (my odporúčame) alebo nie. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, pomocníkom môže byť práve priesvitný akrylový lak, ktorý sa postará o bezpečný a vodeodolný povrch.
Ani plastové predmety, dozdobené pomocou akrylových markerov, neodporúčame umývať v umývačke, ani nechávať v styku s jedlom.
Kov
Pomaly sa dostávame na koniec a ak ste náhodou už vyskúšali všetky predchádzajúce podklady, máme tu pre vás ešte pár tipov, ktoré vás možno zaujmú. Kovový povrch môže priniesť nové výzvy, avšak, jeho dekorovanie je rovnako jednoduché, ako pri predchádzajúcom tvorení. Na začiatok povrch odmastíme (purová voda, technický lieh). Po zaschnutí maľby je možné výtvor zafixovať pomocou akrylového laku.
Koža a koženka
Maľovanie na kožené produkty a textílie môže ozvláštniť a vyzdvihnúť váš outfit. Akrylové markery sú v tomto prípade jasnou voľbou práve vďaka možnosti ich aplikácie a fixácie. Na začiatok, samozrejme, nezabudnite plochu odmastiť, neskôr naneste akrylové markery - v prípade potreby aj dve vrstvy. Na zafixovanie svojho diela môžete použiť akrylový sprej.
Guma
Gumené povrchy patria tiež k občasným plochám, s ktorými sa pri tvorení môžete stretnúť. A na to, aby ste sa nebáli aj túto plochu využiť, sme tu dnes my, aby sme vás uistili, že sa niet čoho báť. Na začiatok postupujte našou, už tradičnou, cestou očistenia povrchu (purová voda alebo technický lieh).
Aj výtvory namaľované na gume môžete zafixovať klasicky akrylovým lakom na vodnej báze.
Teraz už veríme, že pre vás fixovanie vašich výtvorov nebude problémom. Tak neváhajte a skúšajte techniku za technikou - pretože nikdy neviete, aké kúzlo sa ukrýva vo vašich rukách a vašej hlave. Oživme spolu fantáziu! (A ak sa vám to podarí náhodou aj pomocou našich produktov, nezabudnite nás označiť na našom Facebooku a Instagrame.)
Váš tím MMart!
Foto: Pexels.com