Dokonalý sprievodca lakovaním vašich olejomalieb

 akrylové laky+

Použitie správneho laku správnym spôsobom je najlepší spôsob, ako udržať vaše hotové olejomaľby čo najlepšie. Lak nielenže chráni vaše umelecké dielo pred hromadením nečistôt a prachu, ale tiež zvýrazňuje konečný vzhľad vášho majstrovského diela žiarivým lesklým, matným alebo saténovým povrchom.

V priebehu rokov bude lak pôsobiť ako štít, ktorý zabráni nečistotám a prachu poškodiť povrch vášho obrazu. V prípade potreby je možné lak ľahko odstrániť a váš obraz môže byť prelakovaný, čím sa obnoví jeho pôvodný lesk.

 

Ako úspešne nalakovať olejomaľbu.

Najprv si vyberte bezprašnú oblasť, kde môžete nechať okná a dvere zatvorené. Najlepšou praxou je lakovanie na rovnom stole alebo pracovnom povrchu – nepracujte vertikálne.

Než začnete lakovať, povrch maľby jemne utrite handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, aby ste odstránili prach. Potom lak dobre premiešajte a nalejte do čistého plochého tanierika alebo plechovky. Vložte štetec a potom ho utrite na strane tanierika, aby nekvapkal.

Pomocou dlhých, hladkých ťahov štetcom v jednom smere zakryte maľbu tenkou vrstvou, potom ju otočte o 90 stupňov a použite rovnaké dlhé ťahy cez mokrú prvú vrstvu, aby ste zabezpečili rovnomerné prekrytie. Uistite sa, že ste takto naniesli iba jednu vrstvu laku, inak bude výsledok nerovný. 

Nevracajte sa cez oblasti, ktoré ste urobili. Ak sú nejaké miesta, ktoré ste vynechali, jednoducho maľbu nechajte úplne vyschnúť a znovu ho prelakujte.

Po dokončení sa uistite, že prácu počas schnutia chránite pred prachom pomocou ochranného plastového krytu známeho ako stan.

 

Aký lak mám použiť na olejomaľbu?

Výber laku často závisí od osobných preferencií. 

  • Jedným z najstarších lakov je dammarový lak, ktorý dodáva veľmi vysoký lesk. Artists' Dammar Varnish  je stále obľúbeným lakom, aj keď od jeho vývoja boli na trh uvedené nové produkty. Keďže ide o silný lak, odporúčame pri jeho odstránení použiť Destilovaný terpentín.
  • Ak chcete dosiahnuť jasné, sýte farby, vyberte si lesklý lak, ale uvedomte si, že lesk vytvára veľa odrazov. Artists’ Gloss Varnish je najobľúbenejší lak. Postupom času budú na jeho odstránenie potrebné silnejšie rozpúšťadlá.
  • Alebo sa rozhodnite pre matný lak, čo znamená, že sa vyhnete odrazom, ale farby budú pôsobiť matnejšie. Artists’ Matt Varnish je jedným z najmodernejších lakov a ľahko sa odstraňuje.

Umelecké matné a lesklé laky je možné vzájomne miešať, aby sa dosiahol rôzny lesk. Na dosiahnutie saténového vzhľadu odporúčame zmes 50/50.

  • Alternatívou je Artists' Satin Varnish saténový lak najvyššej kvality, odolný voči UV žiareniu, odstrániteľný pomocou Artists' White Spirit alebo Destilovaného terpentínu.
  • Artists' Retouching Varnish je lesklý lak odolný voči UV žiareniu, ktorý poskytuje dočasnú ochranu nedávno dokončeným olejomaľbám. Je rýchloschnúci a mal by sa používať v tenkých vrstvách. Na rozdiel od hore uvedených lakov, po jeho aplikovaní môžte pokračovať v maľbe. Aby ste to dosiahli, je najlepšie ponechať nasledujúce vrstvy farby čo najviac „tučné“ (zriedené množstvom média) a naniesť ich čo najjemnejšie. Vrstva laku by mala byť aplikovaná potom, ako sa posledná vrstva farby nechala schnúť po dobu šiestich mesiacov.

 

Aký je rozdiel medzi lakmi na báze rozpúšťadiel a vodnej báze?

Laky na báze rozpúšťadiel sú založené na syntetických živiciach rozpustených v ropných rozpúšťadlách podobných bielemu liehu. Môžu sa použiť na lakovanie olejových aj akrylových obrazov Štetce je potrebné po použití očistiť bielym liehom.

Laky na báze rozpúšťadiel Winsor & Newton zahŕňajú:

 

Maliari, ktorí nechcú používať rozpúšťadlá, môžu použiť laky na vodnej báze, ktoré pozostávajú z akrylových živíc rozpustených vo vode. Môžete ich použiť na akrylové maľby. Je ich možné čistiť za mokra mydlom a vodou a po zaschnutí odstrániť zo štetcov alebo malieb s odstraňovačom laku Galeria Varnish Remover.

Laky na vodnej báze Winsor & Newton zahŕňajú:

 

Čo je lak v spreji a kedy ho mám použiť?

Lak v spreji je možné použiť na olejové a akrylové maľby, schne rýchlejšie ako tekutý lak. Robí to z neho dobrú voľbu, keď potrebujete lakovať rýchlo, alebo keď nemôžete lak ľahko ochrániť, kým schne.

Aerosólové laky sú dobrou voľbou aj vtedy, ak má vaše dielo krehký povrch, ktorý by sa nanášaním laku štetcom mohol poškodiť.

Ak ste pracovali v štýle impasto alebo s farbou, ktorá má hrubú textúru, sprej vám pomôže dosiahnuť rovnomernú vrstvu laku a vyhnúť sa riziku vytvárania bublín alebo kaluží laku nanášaním štetcom.

 

Koľko vrstiev laku potrebuje obraz?

Počet vrstiev, ktoré aplikujete, závisí od typu laku, s ktorým pracujete a od konečnej úpravy, ktorú chcete dosiahnuť. Nanesenie viac ako dvoch vrstiev matného alebo saténového laku môže znamenať, že váš obraz bude zakalený, ale s lesklým lakom môžete naniesť až tri vrstvy.

Ak používate lak v spreji, môžete urobiť dve až tri vrstvy. Ak túžite po extra vysoko lesklom efekte môžte naniesť až 50 vrstiev.

olejový lak

 

Kedy môžem lakovať svoj obraz?

Pred lakovaním budete musieť počkať, kým váš obraz bude úplne suchý. Pre olejomaľby to znamená najmenej šesť mesiacov, bez ohľadu na to, aké médium ste do farby pridali. Ak chcete zistiť či je olejomaľba pripravená na lakovanie, môžte to otestovať ponorením vatového tampónu do terpentínu a jemným trením miesta, ktoré nie je príliš viditeľné. Ak sa na vatu neprenesie žiadna farba, môžete začať lakovať.

 

Ako dlho trvá schnutie laku?

Pred nanesením ďalšej vrstvy by ste mali nechať lak zaschnúť 24 hodín.

 

Aký štetec mám použiť na lakovanie?

Použite plochý, široký, mäkký a pevne zabalený štetec na lakovanie. Udržujte ho čistý a používajte ho len na lakovanie.

 

Ako odstrániť lak z olejomaľby.

Bolo by tragédiou poškodiť cenný obraz pokusom o odlakovanie ak nemáte s odlakovaním žiadne skúsenosti. Najlepšou radou je jednoducho to odniesť konzervátorovi.

  • Rozpúšťadlá:
    Môžu však nastať prípady, keď máte pocit, že lak dokážete odstrániť sami. Najlepším produktom na tento účel je destilovaný terpentín. Dammarový lak je možné odstrániť pomocou destilovaného terpentínu alebo bielym liehom. Odporúča sa destilovaný terpentín, pretože má najsilnejšiu rozpustnosť.
  • Technika:
    Začnite v rohu obrazu.Ponorte handričku, ktorá nepúšťa vlákna, do terpentínu a jemne pretrite povrch obrazu. Lak by sa mal na handričke odlepiť . Nezabudnite  handričku pozorne sledovať. Ak uvidíte, že farba vypadáva zastavte proces odstraňovania. Pracujte v malých štvorcoch, prechádzajte cez povrch maľby a snažte sa používať čerstvé kúsky látky, pretože to pomôže zdvihnúť lak a je to lepšie ako ho jednoducho rozotrieť.

 

Môžem maľovať cez lak?

Hoci môže byť lákavé vrátiť sa a zmeniť obraz keď je nalakovaný, mali by ste sa tomu vyhnúť. Pravdepodobne by to narušilo lak aj farbu pod ním.

 

Čo je glazúra v maľbe? Ako sa líši od lakovania?

Kým lakovanie vytvára na hotovej maľbe ochrannú vrstvu, lazúrovanie je technika slúžiaca na zjednotenie svetlých a tmavých tónov a vytvorenie svietivosti. Je to prax, ktorej priekopníkom boli starí majstri ako Van Eyke, Vermeer a Rembrandt.

Pri lazúrovaní sa na maľbu pred fázou lakovania nanáša priehľadná vrstva farby – zvyčajne vyrobená z jedného pigmentu zmiešaného s lazúrovacím médiom. 

 

Dve dôležité veci, ktoré je potrebné si pamätať pri lakovaní olejomalieb:

  • Nelakujte príliš skoro. Aj tá najtenšia olejomaľba by mala schnúť 6 mesiacov.
  • Nepoužívajte laky ako médium, pretože by to spôsobilo citlivosť maľby na rozpúšťadlo. Pokus o čistenie v budúcnosti môže namiesto toho odstrániť maľbu.

 

Ako správne skladovať alebo vystavovať nalakované obrazy?

Uistite sa, že nalakované obrazy uchovávate oddelene od seba – najlepšie je nenakláňať ich k sebe, pretože by sa k sebe mohli prilepiť. Mali by ste sa tiež vyhýbať dotyku laku alebo ich zakryť bublinkovou fóliou, pretože na laku sa môžu objaviť odtlačky.

Keď vystavujete lakované obrazy, zaveste ich na steny alebo povrchy mimo kúpeľní a kuchýň a neumiestňujte ich nad radiátory alebo otvorený oheň. Týmto zabránite ich rýchlemu zašpineniu.

 

Váš tím MMart                                                                                                                                                                                                                                                                 Zdroj: Winsor&Newton

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz